sacsakal 987/90
09 Mart 2021 Salı
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT-BİLİM > 50 yıldır çözülemeyen matematik problemini çözdü

50 yıldır çözülemeyen matematik problemini çözdü

27.06.2020 10:45 12 14 16 18 yazdır
ABD'de bir doktora öğrencisi Lisa Piccirillo, Conway Düğümü problemini bir haftadan kısa sürede, boş zamanlarında çalışarak çözdü
50 yıldır çözülemeyen matematik problemini çözdü

Teksas Üniversitesi'nde doktora öğrenimi gören Lisa Piccirillo Conway Düğümü probleminin çözdükten sonra yaptığı açıklamada '' Gündüz üzerinde çalışmadım, çünkü gerçek matematik olarak görmüyordum. Daha çok bir ev ödevim gibi bakıyordum ve ben de eve gidip, ödevimi yaptım" dedi.

Piccirillo'nun çalışması, geçtiğimiz aylarda Annals of Mathematics adlı bir bilim dergisinde yayımlandı ve problemi çözmesinin ardından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) öğretim üyeliği görevine getirildi.

Universidad Autónoma de Madrid'de (UAM) araştırmacılık yapan ve İspanya Matematik Bilimleri Enstitüsü'nün bir üyesi olan Javier Aramayona "Conway Düğümü problemi çok uzun süredir çözülemedi ve çok sayıda parlak matematikçi, bu problemi ele alıp, çözmeyi başaramadı" dedi.

                        

Matematik düğümleri, matematiğin topoloji adı verilen çok belirli bir alanının konusu.

Temel olarak, topoloji çalışmaları, nesnelerin kırılmadan deforme olduklarında, büküldüklerinde ve gerildiklerinde nasıl davrandıklarını inceleniyor.Düğüm teorisi de topolojinin bir kolu.Gerçek yaşamdan örnekler vermek gerekirse, bir matematik düğümünün uçları birleşiyor. En basit düğümse halka şeklinde ve çözülemiyor.

Seville Üniversitesi Matematik Enstitüsü'nden Marithania Silvero "Sezgisel fikir, bir ipi hayal etmek. Düğüm teorisi bu ip üzerindeki deformasyonlar üzerine çalışır. Bir başka deyişle, bu ipi nasıl eğebileceğimize, bükebileceğimize, katlayabileceğimize, gerebileceğimize bakarız. Ama bu ipi kesemeyiz. Bu yasaktır" dedi.

Conway Düğümü problemi, 1970'te İngiliz matematikçi John Horton Conway tarafından gündeme getirilmişti

6 his 47508x60
Etiketler : matematik problem
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri