sacsakal 987/90
02 Ekim 2020 Cuma
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT-BİLİM > İBB, ''Fatih'' portresini müzayede satın aldı
İBB, ''Fatih'' portresini müzayede satın aldı

İBB, ''Fatih'' portresini müzayede satın aldı

27.06.2020 10:27 12 14 16 18 yazdır
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet’in orijinal portresini Londra’da ki açık artırma da aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Osmanlı imparatorlarından Fatih Sultan Mehmet’in kendi döneminde yapılıp günümüze gelebilmiş üç orijinal portesinden birini satın aldı.

1480 yılında İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden çıkan ve Fatih Sultan Mehmet’in kimliği belli olmayan başka bir kişiyle resmedildiği tek portresi olan yapıt, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Christie’s Salonu’nda düzenlenen müzayedede görücüye çıktı.

                    

İBB, portreye 770 bin sterlin vererek sahip oldu. Böylece portre, 6 milyon 5 milyon TL’yi aşkın bir bedelle, yeniden İstanbul’a getirilecek.

Gentile Bellini'nin (1429-1507) atölyesinden çıkan portrenin bizzat Bellini ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor.Tuval üzerine yağlı boya çalışılmış yapıtın eni 33,4, boyu ise 45,4 santimetre.Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle 25 Kasım 1480 tarihinin not düşüldüğü görülüyor.

Fatih Sultan Mehmet, ressam Bellini’yi 1479 yılında İstanbul’a davet etmişti. İBB’nin satın aldığı resmin, 3 Mayıs 1481’de zehirlenerek öldürülen Fatih Sultan Mehmet’in Bellini’ye verdiği son pozlardan biriyle tuvale yansımış olabileceği varsayılıyor.

Fatih’in karşısında sakalsız olarak resmedilen erkek figürünün ise kim olduğu bilinmiyor. Bu kişinin, Fatih'in üç oğlundan biri ya da bir Avrupalı diplomat olabileceği öngörülüyor.

Eser, National Gallery’nin koleksiyonunda bulunuyordu.

6 his 47508x60
Etiketler : resim müzayede
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri