sacsakal 987/90
16 Mayıs 2021 Pazar
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT-BİLİM > Patlamak üzere olan dev yıldız bir anda karardı
Patlamak üzere olan dev yıldız bir anda karardı

Patlamak üzere olan dev yıldız bir anda karardı

30.06.2020 23:03 12 14 16 18 yazdır
Astronomlar, de Betelgeuse yıldızındaki kararmanın, yüzeyinde soğuk ve karanlık bölgeler oluşmasına bağladı
Betelguse gibi kızıl dev kategorisindeki yıldızların parlaklıkları sıklıkla değişir.

Fakat Ekim 2019 ile Nisan 2020 arasında Betelgeuse'un parlaklığında meydana gelen yüzde 40'lık azalma, sıra dışı büyüklükteydi.

Araştırmacılar bu kararmanın, Güneş'in yüzeyinde de ortaya çıkan lekelere benzeyen fakat büyüklüğü güneşten kat kat fazla olan bir kara lekeden kaynaklandığını buldu.

Dünya'ya 500 ışık yılı uzaklıkta olan ömrünün sonuna yaklaşan Betelgeuse'un bir süpernova patlaması ile üst katmanlarını uzaya saçması bekleniyor.

Bu patlama sonucu yıldızın parlaklığı yarım ay ile dolunay arası bir seviyeye ulaşacak. Fakat yarım aydan farklı olarak bütün parlaklık gökyüzündeki küçük bir noktadan yeryüzüne ulaşacak. Yıldız gündüz bile gökyüzünde fark edilebilecek kadar ışık saçacak.Yıldızın önümüzdeki 100 bin yıl içinde her an patlayabileceği belirtiliyor.

Öte yandan Betelgeuse çoktan patlamış da olabilir. Yıldızın dünyadan 500 ışık yılı uzakta olması nedeniyle Betelgeuse'un 500 yıl önceki halini gözlemliyoruz.

6 his 47508x60
Etiketler : yıldız uzay
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri