sacsakal 987/90
07 Mart 2021 Pazar
Anasayfa > TÜRKİYE > Van'da yeni bir iğde türü keşfedildi
Van'da yeni bir iğde türü keşfedildi

Van'da yeni bir iğde türü keşfedildi

23.01.2020 13:34 12 14 16 18 yazdır
Van'da yürütülen çalışmalarda yeni bir iğde ağacı türü keşfedildi
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Alp, azotu kökünde depolayabilen, verimsiz topraklarda bile yetişen, kuraklığa dayanıklı iğde ağaçlarının ekonomik değerinin ortaya çıkarılması amacıyla çalışma başlattı.

 Van'da yaygın olarak yetişen ağaçlarla ilgili araştırma yapan Alp, kampüste meyvesi küçük, rengi farklı bir iğde çeşidi tespit etti.

                   

  Yeni buldukları iğde türünü uzun süre gözlemlediklerini anlatan Alp,''Hem meyveleri küçük hem de rengi farklıydı. Gözlemler neticesinde bu özelliklerin kalıcı olduğunu belirledik. Fotoğrafladığım meyveleri yurt dışında birçok hocaya gönderdim. Onlar da aynı kanıya vardılar. Bu iğde çeşidinin diğerlerinden farklı olduğunu teyit etmiş olduk. Van'da tek ağaç olma özelliği taşıyan yeni iğde çeşidinin 'Van İğdesi' ya da 'Van Kırmızısı' adıyla tescil edilmesi için çalışma başlattık. Ağacı çoğaltarak kentin park, bahçe ve peyzaj çalışmalarında kullanacağız." dedi

6 his 47508x60
Etiketler : iğde Van
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri