07 Aralık 2022 Çarşamba
Anasayfa > SAĞLIK > Arjantin'de klinikte bakteri kabusu
Arjantin'de klinikte bakteri kabusu

Arjantin'de klinikte bakteri kabusu

06.09.2022 12:12 12 14 16 18 yazdır
Arjantin'inde bir klinikte ortaya çıkan bakteri, bir hafta içinde 6 kişinin ölümüne neden oldu
Tucuman Eyaleti'ndeki bir klinikte çalışan doktor, hemşire ve hasta bakıcılar bir hafta içinde zatürrreye yakalanıp hayatlarını kaybetti.Ölümlerin nedeni araştırlırken hastalığa, legionella adlı bir bakterinin sebep olduğu ortaya çıktı. İlk başlarda tespit edilemeyen bakteri kısa sürede 6 kişinin ölümüne, toplam 13 kişinin de hastalanmasına yol açtı.
Luz Medice isimli klinikte ortaya çıkan hastalık için, Tucuman Eyaleti Sağlık Bakanı Luis Medina Ruiz , tüm hastaların klinikle bağlantılı olduğunu, klinik dışında bir hastanın görülmediğini  bakterinin su veya merkezi havalandırma sistemleri vasıtasıyla solunum yoluyla bulaştığını, hastalığın insandan insana bulaşmadığını  söyledi.
Nadir görülen akciğer hastalığı, genelde kirli su ya da temizlenmemiş havalandırma sistemlerinden kaynaklanıyor.
LEGİONELLA BAKTERİSİ NEDİR?
Legionella (Lejyoner) hastalığı, legionellaceae familyasına ait legionella pneumophila isimli bir bakterinin sebep olduğu bir tür akciğer enfeksiyonudur.
Legionellaceae familyası dahilinde 62 tür bakteri bulunmasına rağmen, içlerinde en bulaşıcısı ve hastalığa neden olanı legionella pneumophila bakterisidir.Lejyoner hastalığına sebep olan bu bakteri, hafif ateşli hastalığa yol açtığı gibi hızlı ve ölümcül bir zatürreye dönüşme riskini de taşır. Bununla beraber, alt solunum yoluyla tüm bünyeyi sistematik bir şekilde etkileyebilir ve hastaları ağır komaya sürükleyebilir. Hastalık, bakteri bulaştıktan sonra iki ila on gün arasında ortaya çıkar. Erken tanı koyulmadığı ve müdahale edilmediği takdirde ölümcüldür. Belirli laboratuvar testleri sonucunda tanı konur ve tedavi sürecine başlanır.
Alt solunum yoluyla tüm bünyeyi sistematik bir şekilde etkileyebilir ve hastaları ağır komaya sürükleyebilir. Hastalık, bakteri bulaştıktan sonra iki ila on gün arasında ortaya çıkar. Erken tanı koyulmadığı ve müdahale edilmediği takdirde ölümcüldür
6 his 47508x60
Etiketler : klinik Arjantin bakteri
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri