25 Ekim 2021 Pazartesi
Anasayfa > GÜNDEM > Beş ülkeden 'kadın sporcular için bikini şartını kaldırın' çağrısı

Beş ülkeden 'kadın sporcular için bikini şartını kaldırın' çağrısı

08.10.2021 10:00 12 14 16 18 yazdır
Uluslararası Hentbol Federasyonu'na (IHF) bir mektup yazan beş Avrupa ülkesi, kadın hentbol oyuncularının üniformalarıyla ilgili kuralların gözden geçirilmesini istedi
Beş ülkeden 'kadın sporcular için bikini şartını kaldırın' çağrısı

Beş ülkenin spor bakanları tarafından imzalanan mektupta, IHF yönetmeliğinin 'cinsiyet eşitliği' kapsamında yeniden ele alınması gerektiği belirtildi:

"Uluslararası Hentbol Federasyonu ve diğer uluslararası spor kuruluşlarına, performans ve konfor unsuru da gözetilerek atletlere daha uygun giyinmelerine izin verilmesi çağrısında bulunuyoruz".

Açıklamada sadece kadın atletler için değil, erkek ya da kadın olduğuna bakmaksızın tüm atletlere sporda kalmalarını cesaretlendirecek adımların atılması çağrısında bulunuldu.

Danimarka Spor Bakanı Ane Halsboe-Joergensen, perşembe günkü açıklamasında konuya değinerek mevcut kıyafet yönetmeliğinin vaadesinin dolduğunu ve ülkesine yakışmadığını ifade etti. Bakan, "Kadın atletlerin hangi sportif gerekçelerle bikini giymeye zorlandığını anlamakta güçlük çekiyorum" dedi.

                              

Temmuz ayında Bulgaristan'da düzenlenen bir müsabakada bikini yerine şort giyen Norveç kadın hentbol takımı oyuncuları, IHF tarafından para cezasına çarptırılmıştı.

Norveçli kadın oyunculara verile para cezasının gerekçesi ise 'uygunsuz kıyafet' olarak gösterilmişti.Norveç Kültür Bakanı Abid Raja ,Norveçli oyunculara verilen ceza için'tamamen saçmalık' demişti.

Uluslararası Hentbol Federasyonu kurallarına göre erkek atletler tişört ve şort giyebiliyorken kadın sporcuların ,tişört ve şort giymesi yasak.Uluslararası Hentbol Federasyonu'nun ceza kararı Avrupa'da birçok ülkenin tepkisini çekmişti.


6 his 47508x60
Etiketler : spor forma bikini Avrupa
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri