25 Ekim 2021 Pazartesi
Anasayfa > EKONOMİ > Döviz alım satımında düzenleme yapıldı
Döviz alım satımında  düzenleme yapıldı

Döviz alım satımında düzenleme yapıldı

13.10.2021 13:02 12 14 16 18 yazdır
12 Ekim 2021 Tarihli ve 31626 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan yeni bir kararla birlikte döviz büfelerinde yapılacak işlemler için yeni kriterler belirlendi

Resmi Gazete'de yayımlanan bir karar ile birlikte döviz büroları için yeni dönem başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bu yeni kararı hem döviz satanları hem de döviz satın alan vatandaşları çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü döviz bürolarının çalışma yönetmeliği değişti.

Resmi Gazete'de yayımlanan bir karar ile Bundan sonda döviz işlemi yapanların kaydı tutulacak, TC kimliği olmayanlar dolar, euro alıp satamayacak. TC Kimlik Numarası olmayanlara döviz alım satımı yapmak yasaklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı kararda tanımlanan yetkili müesseseler olan Döviz bürolarının çalışma düzenine ilişkin yönetmelikte değişiklikler yaptı. 

Söz konusu yönetmeliğin 19. maddesinde "4'üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında gerçekleştirilen işlemlerde, müşterinin T.C. Kimlik Numarasını/Pasaport Numarasını ve/veya Vergi Kimlik Numarasını, işlem tarihini, saatini ve miktarını gösterecek şekilde her bir işlem itibarıyla ayrı bir hesap veya deftere kaydının yapılması zorunludur." denildi.6 his 47508x60
Etiketler : döviz ekonomi
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri