25 Ekim 2021 Pazartesi
Anasayfa > DÜNYA > Dünya Kız Çocukları Günü
Dünya Kız Çocukları Günü

Dünya Kız Çocukları Günü

11.10.2021 14:01 12 14 16 18 yazdır
2012 yılında Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından tarafından alınan bir kararla 11 Ekim, Dünya Kız Çocukları Günü olarak kutlanmaya başlandı
11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, Birleşmiş Milletler’in (BM) kararıyla 2011 yılından beri kız çocuklarının gördüğü ayrımcılığa dikkat çekmek üzere kutlanıyor. 
Bu yıl “Dijital nesil. Bizim neslimiz.” temasını belirleyen BM, COVID-19 pandemisi döneminde önemi katbekat artan dijital araçlara erişimde kız çocuklarının sahip olduğu dezavantaja vurgu yapıyor. Gün dolayısıyla bir konferans düzenlenecek.
                    
UNICEF, UNFPA, UN Women ve Aydın Doğan Vakfı’nın işbirliğinde 11 Ekim’de çevrimiçi gerçekleştirilecek 7’nci Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nda, ‘Artık Zamanı Geldi! Dijital Çağda Kız Çocuklarının Liderliği’ teması ele alınacak.
UNICEF'in yayınladığı bir rapor erkek çocukları arasındaki internet kullanımının ve cep telefonuna erişimin kız çocuklarına oranla daha yüksek olduğunu gösteriyor.
2015 yılından bu yana düzenlenen ve kız çocuklarının tüm potansiyellerine ulaşmalarının önündeki engellere dikkat çekmeyi amaçlayan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı, bu yıl pandemi koşulları nedeniyle yüz yüze ve çevrimiçi karma şekilde gerçekleşecek, Youtube’dan canlı olarak yayınlanacak.
                            
Konferansa ilişkin tüm bilgilere ‘dunyakizcocuklari.org’ sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.
6 his 47508x60
Etiketler : dünya kız gün
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri